Ikäsarjat
Lapsi 2 (10 – 11)
Juniori 1 (12 – 13)
Juniori 2 (14 – 15)
Nuoriso (16 – 18)
Yleinen (19 – 34) (GP- ja SM-kisoissa luokkaa kutsutaan Champion- luokaksi)
Seniori 1 (35 – 44)
Seniori 2 (45 – 54)
Seniori 3 (55-vuotiaat ja sitä vanhemmat)
Ikäsarjat lapsista nuorisoon määräytyvät parin vanhemman osapuolen mukaan ja pari kilpailee koko vuoden siinä ikäsarjassa, jonka ikäsarjaehdon parin vanhempi osapuoli täyttää kalenterivuoden aikana.
Esimerkki: Jos parin vanhempi osapuoli täyttää 12 vuotta 1.11.2011, niin pari siirtyy Lapsi 2 -luokasta Juniori 1 -luokkaan vuoden 2011 tammikuun alussa.
Yleisessä luokassa tulee parin vanhemman osapuolen täyttää ikäsarjaehto ja nuoremman osapuolen olla yli 15-vuotias. Seniorisarjoissa ikäsarja määräytyy parin nuoremman osapuolen mukaan. Jos kilpailuissa ei ole omaa ikäsarjaa, pari voi osallistua seuraavaan ikäsarjaan, senioriluokissa edelliseen ikäsarjaan.
Yleisen luokan parit voivat kilpailla vain omassa ikäsarjassaan. GP- ja SM kisoissa osallistumisoikeudet muihin ikäsarjoihin määritellään erikseen kilpailukohtaisesti.
Taitoluokat ja vaadittavat tanssit
Kaikissa ikäsarjoissa ei ole kaikkia taitoluokkia. Lapsi 1:ssä on vain E-luokka, Lapsi 2:ssa E ja D, Juniori 1:ssä ja 2:ssa E, D, C ja B. Tätä vanhemmissa ikäsarjoissa sen sijaan on kaikki taitoluokat.
Kaikki kilpailu-uraansa aloittelevat kilpaparit siis osallistuvat oman ikäsarjansa E-luokan kilpailuihin. Kilpailuissa kerätään luokkanousupisteitä, ja kun pari on saavuttanut 50 pistettä, se nousee seuraavaan taitoluokkaan.
Taitoluokasta C alkaen kilpaillaan kaikissa ikäsarjoissa erikseen vakioissa ja lattareissa ja myös luokkanousupisteet lasketaan erikseen kummassakin lajissa. Toisin sanoen sama pari voi kilpailla esim. vakioissa C-luokassa ja lattareissa A-luokassa. C-luokasta alkaen pari voi myös tanssia vain jompaakumpaa lajia, eli erikoistua joko vakioihin tai lattareihin. Senioriluokissa tämä on mahdollista jo D-luokasta alkaen. Jos tanssii molempia lajeja, voi osallistua 10-tanssikisoihin, joissa molemmat lajit kilpaillaan yhtenä kilpailuna.
E-luokassa tanssitaan 6 tanssia: kolme latinalaista (samba, cha-cha ja jive) sekä kolme vakiotanssia (valssi, tango ja quickstep).
D-luokassa tanssitaan 8 tanssia: lattareissa edellisten lisäksi rumba ja vakioissa foxtrot
C-luokasta alkaen tanssitaan 10: lattareissa edellisten lisäksi paso doblea ja vakioissa wieninvalssia
Kun pari hallitsee kaikki 5 tanssia per laji, se voi osallistua GP- ja SM-kisoihin, joissa ei ole erikseen taitoluokkia, vaan pelkästään ikäsarjat.Kisasuorituksista jaettavat pisteet eli luokkanousupisteet.Pisteitä kertyy seuraavasti:
Kun luokkanousuun tarvittava pistemäärä (50) tulee täyteen, liitto ilmoittaa asiasta pareille seuran välityksellä.














